Luty w świetlicy

Luty był wyjątkowo krótkim miesiącem w życiu świetlicy, dodatkowo skróconym o zimowy wypoczynek. Uczniowie wrócili z kieszeniami pełnymi pięknych wspomnień, którymi chętnie się dzielili z wychowawcami oraz kolegami. Zima to temat bardzo atrakcyjny dla dzieci. W naszej świetlicy dało się poczuć zimową aurę. Bałwanki opanowały nasze sale. Podczas zajęć świetlicowych dzieci wykonywały prace plastyczne przedstawiające pejzaż zimowy – w śnieżnej kuli. Walentynki to doskonała okazja na zorganizowanie wielu tematycznych atrakcji w świetlicy szkolnej. To nie tylko święto zakochanych, ale także przyjaciół. Zrobiliśmy kartki walentynkowe, ozdobiliśmy świetlicę girlandą z serduszek. Panie zorganizowały wesołe zabawy dla wszystkich. Jak co roku 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, który ma na celu podkreślić znaczenie naszych małych przyjaciół w życiu człowieka. W tym dniu rozmawialiśmy o rasach kotów, bajkach, w których są głównymi bohaterami oraz o tym jak możemy pomagać bezdomnym zwierzętom. Dzieci z ogromną przyjemnością wykonały prace plastyczno-techniczne, związane z naszymi małymi mięciutkimi przyjaciółmi. Rozmawialiśmy również o emocjach, tych pozytywnych ale i też tych trudnych. Jak to w życiu bywa, nieważne czy u dorosłych czy u dzieci, emocje tkwią w nas i przeplatają się nieustannie. Dzieci opowiadając o sobie dobierały określone rekwizyty podkreślające stany emocjonalne, potem  je rysowały,  a na koniec  przedstawiały w formie zagadek. Ostatni tydzień lutego to podróż do krainy baśni i ulubionych bohaterów ze świata wyobraźni. Dzieci słuchały bajek, wymyślały nowe zakończenia znanych już historii.

Podziękowania

SZANOWNI RODZICE I CZŁONKOWIE RADY RODZICÓW!

Chcielibyśmy serdecznie podziękować Wam wszystkim za hojność i wsparcie, które okazaliście szkolnej świetlicy. Wasz wkład we wspólną przestrzeń i w życie dzieci jest bardzo widoczny. Dzięki Waszemu zaangażowaniu świetlica stała się jeszcze przyjemniejszym miejscem dla najmłodszych.

Dziękujemy Radzie Rodziców, a w szczególności Pani Dorocie Sołtan, za poświęcony czas i zaangażowanie oraz wsparcie finansowe. Dzięki tym środkom został zakupiony sprzęt sportowy m.in. (piłki do piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, zestaw do unihokeja, badmintona, latający dysk Zestaw Ogosport i inne) Sprzęt ten będzie służył najmłodszym w czasie zabawy w przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni.

Nauczyciele świetlicy

Styczeń w świetlicy

02.01.2024r. odbyły się pierwsze zajęcia w Nowym Roku, w związku z tym nie mogło zabraknąć postanowień zmiany, planów do zrealizowania, marzeń do spełnienia. Nowy Rok to nowy początek, również dla nas. Mamy nadzieję, że przyniesie same wspaniałości! Stworzyliśmy również miasteczko rozświetlone fajerwerkami, które powstało przy użyciu czarnego tła i farb. Dzieci wykonały też sylwestrowe zegary. Zapoznały się z tradycjami zabaw karnawałowych w Polsce i na świecie. Miały możliwość samodzielnego zaprojektowania i wykonania masek karnawałowych. Z okazji dnia Babci i Dziadka dzieci wykonały kwiatki z papieru, kalendarze i laurki. Z tej okazji dzieliły się uczuciami jakimi darzą swoich dziadków. W ostatnim tygodniu przed feriami czas minął nam pod hasłem „Bezpieczne i zdrowe ferie zimowe”, celem przeprowadzonych zajęć było zapoznanie dzieci z zasadami bezpiecznego zachowania podczas zabaw zimowych oraz wyrobienia u uczniów odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych osób, a także propagowanie zdrowego i aktywnego sposobu spędzania czasu podczas zimowego odpoczynku. Wspólnie z dziećmi powstał „Kodeks Bezpiecznych Ferii” oraz gazetka ścienna „Bezpieczne ferie”. Tak przygotowani rozpoczynamy ferie zimowe 2024.

Z okazji Międzynarodowego Dnia przytulania, która wypada 31 stycznia, przyłączyliśmy się do szczytnej akcji „Kartki Przytulne”. Akcja ta prowadzona jest przez fundację „Przytulny Domek”, której celem jest wysłanie, jak największej ilości kartek do podopiecznych hospicjów i domów pomocy społecznej w całej Polsce. Razem możemy innym dać radość i wywołać uśmiech na twarzach, obdarzonych osób, dzieci i dorosłych.

Podziękowania

Świetlica szkolna składa serdeczne podziękowania rodzicom, którzy wspomagają jej prace poprzez dostarczanie środków finansowych, kreatywnych materiałów plastycznych, jak również zabawek, klocków konstrukcyjnych, gier zręcznościowych oraz sprzętu sportowego.  Materiały te umożliwią prowadzenie ciekawych i atrakcyjnych zajęć świetlicowych oraz poznanie przez dzieci różnych metod i form spędzania wolnego czasu.

Nauczyciele świetlicy

Grudzień w świetlicy

Z nadzieją i niecierpliwością czekamy na zimę, pierwszy śnieg, zabawy w białym puchu, Mikołaja, prezenty, gwiazdkę i …Święta Bożego Narodzenia. To czas wspaniałej atmosfery, gdzie pomoc drugiemu człowiekowi, wspólnie spędzony czas nabierają ogromnego znaczenia. Nauczyciele i uczniowie naszej świetlicy przygotowali wspaniałe materiały, kartki świąteczne i ozdoby na kiermasze charytatywne organizowane w naszej szkole. Serdecznie dziękujemy!

Wspólnie odliczając dni do Świat Bożego Narodzenia, rozmawialiśmy na temat zwyczajów, tradycji i symboli świątecznych. Podczas zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd i pastorałek oraz świątecznych piosenek.

Przez cały grudzień wspólnie tworzyliśmy cudowne dekoracje świąteczne, dzięki którym nasza świetlica stała się niczym bajkowa kraina. Bardzo szybko pojawiły się choinki, Mikołaje, aniołki, łańcuchy, gwiazdy, witraże oraz świąteczne ozdoby.

I choć grudzień to w szkole miesiąc krótki, udało się nam zrealizować wiele ciekawych zadań.

Listopad w świetlicy

Złota Polska Jesień zawitała do nas na dobre. Sala świetlicy została pięknie udekorowana licznymi pracami dzieci kl. 1 – 3 o tematyce jesiennej. Listopad był dla nas wszystkich czasem niezwykle aktywnym twórczo. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci - jak zwykle zresztą - cieszyły się zabawy klockami, z których dzieci budowały kreatywne konstrukcje wieżowców, modele samochodów, zwierząt, budynków.

Świętując Odzyskania Niepodległości tematyka naszych zajęć koncentrowała się wokół patriotyzmu. Mówiliśmy o tym, jak  być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „Niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć go dzisiaj. Na zajęciach plastycznych uczniowie wykonali okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem.

25 listopada, jak co roku, świetliczaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.

Dzieci poznały historię tego święta oraz poszerzyły swoją wiedzę na temat niedźwiedzi. Wykonywały również misie wykorzystując różne techniki plastyczne.

Wraz z końcem miesiąca w naszej świetlicy zrobiło się bardzo magicznie. Zgodnie z tradycją andrzejkową dzieci wzięły udział w zabawach i wróżbach, które - traktowane z przymrużeniem oka - wprawiły je w radosny nastrój oraz przysporzyły wielu uśmiechów.