24.05.2017r. - uczniowie na Bałtyckim Festiwalu Nauki

Bałtycki Festiwal Nauki

W dniach 24 i 25 maja br. uczniowie klasy Va uczestniczyli w Bałtyckim Festiwalu Nauki.

Dnia 24 maja zajęcia odbywały się na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Biotechnologii. Organizatorzy imprezy przygotowali dla uczestników wiele pokazów, warsztatów
i wykładów. Nasi uczniowie mogli m.in. posmakować molekularnych smakołyków, stworzyć swojego drobnoustroja, zobaczyć wirusa na własne oczy, zbudować naszyjnik z DNA, zobaczyć hodowlę w kulturach in vitro. Uczestniczyli również w grze kryminalnej „Zostań detektywem”, a na koniec wzięli udział w wykładzie z prezentacją w 3D pt. „W świecie białek”.

Drugiego dnia uczniowie odwiedzili Politechnikę Gdańską. Tam na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki uczestniczyli w zajęciach pt. „W świecie robotyki i multimediów”. Podczas zajęć zobaczyli, w jaki sposób tworzy się efekty dźwiękowe do filmów, a chętni spróbowali nagrać własne dźwięki. Młodzi odkrywcy poznali także kulisy powstawania programów telewizyjnych i spróbowali swych sił w prezentowaniu prognozy pogody. Dodatkową atrakcją była możliwość sprawdzenia czy da się złapać za skrzydełko muchę narysowaną na kartce papieru oraz przekonania się o tym, że nasz świat ma trzy wymiary.

Drugą atrakcją tego dnia była lekcja programowania mini robotów oraz ich wyścigi.

Do szkoły uczniowie wrócili pełni wrażeń, bogatsi o nową wiedzę i umiejętności. Już nie mogą doczekać się kolejnego Festiwalu Nauki w przyszłym roku.

Jolanta Iwańczak