SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

Szkoła Podstawowa w Chwaszczynie im. Adama Mickiewicza

Działania w roku szkolnym 2019/2020

Wiadomości ogólne

Wolontariat to  bezpłatne, świadome, dobrowolne działanie na rzecz innych, wykraczające poza więzy rodzinno- koleżeńsko- przyjacielskie.

Wolontariusz - osoba pracująca na zasadzie wolontariatu.

Wolontariuszem może być każdy w każdej dziedzinie życia społecznego, w której potrzebna jest pomoc.

Jak zostać wolontariuszem w naszej szkole?

To bardzo proste. Wystarczy przygotować zeszyt ( 60-80 kartek). Podpisać go własnym imieniem i nazwiskiem i zatytułować „ Zeszyt Wolontariusza”. Służy on dokumentowania Twojej aktywności wolontariackiej. Zasada jest bardzo prosta: Rysuję cztery kolumny na każdej kartce zeszytu. W pierwszej kolumnie zapisujemy datę działania, w drugiej rodzaj ( tytuł) oraz liczbę godzin, w trzeciej kolumnie zapisuje przyznane punkty a w czwartej zdobywam podpis nauczycielki odpowiedzialnej za akcje.

Jakie akcje wolontariackie zaplanowaliśmy na ten rok szkolny?

1. Kiermasz Bożonarodzeniowy- 18-19 grudnia 2019 r.
  2. Kiermasz Wielkanocny – kwiecień 2020 r.
  3. Porządkowanie ogrodu przyszkolnego- wiosna 2020
  4. Pomoc w organizacji zawodów sportowych
  5. Zbiórka makulatury- czerwiec 2020r.
  6. Dodatkowe  wydarzenia  ramach SKW. Koło jest otwarte na współpracę i możliwość dodania kolejnego wydarzenia.

Jakie mamy wymierne korzyści z wolontariatu?

Oczywiście nadrzędną wartością związaną z byciem wolontariuszem jest niesienie pomocy każdemu komu jest potrzebna. Ale oprócz tego można uzyskać wpis na świadectwie ukończenia szkoły, dzięki któremu uzyskujemy dodatkowe punkty w  rekrutacji do szkoły średniej. Dla młodszych klas jest to zapewne termin jeszcze abstrakcyjny, ale czas płynie bardzo szybko. Warto pomyśleć już o tym dziś, nie odkładać tego na ostatnie lata nauki.

Zasady przyznawania punktów

1. Kiermasze- za każdą godzinę zegarową  sprzedaży uzyskuje się 2 punkty.  Uwaga- wolontariat obowiązuje po obowiązkowych zajęciach lekcyjnych!!  Za wykonanie ozdoby na kiermasz od 1 do 5 punktów ( decyduje organizator)
  2. Porządkowanie ogrodu przyszkolnego- każda godzina zegarowa – 3 punkty
  3. Pomoc w organizacji zawodów- za każdą godzinę zegarową 2 punkty
  4. Zbiórka makulatury- za każdą ustaloną jednostkę (makulatura spakowana w karton o objętości 5 ryz papieru ksero)– 2 punkty

Kto przyznaje punkty i podpisuje się w zeszycie wolontariusza?

Zawsze organizator  wydarzenia:

Kiermasze, zbiórka makulatury oraz porządkowanie ogrodu- Monika Warecka

Zawody sportowe- nauczyciele wychowania fizycznego

Ile punktów należy uzbierać, żeby zapewnić sobie wpis na świadectwie?

W sumie musisz uzbierać 3 duże punkty.

Każdy duży punkt to 25 punktów małych uzyskanych w wybranych przez ciebie wydarzeniach ( np. porządkowanie ogrodu, sprzedaż na kiermaszu, zbiórka makulatury).

Oczywiście jeżeli w jednym roku szkolnym uzyskasz już 75 punktów małych to wpis na świadectwo ukończenia szkoły masz już gwarantowany.

Wszystkie punkty uzyskane w latach ubiegłych nadal są ważne !!!

Jeżeli masz więcej pytań lub wątpliwości serdecznie zapraszamy do skontaktowania się z:

• Moniką Warecką – najlepiej przez portal Librus
  • Radą Wolontariatu: Natalią Lach ( 7b), Natalią Werc ( 7b), Kingą Szumlas ( 7b), Olą Górską (7b) , Martą Ostachowską ( 7b), Amelią Bławat ( 7b) , Dominikiem Lejerem ( 7b),

Cel główny na rok szkolny 2019/2020

• Pomoc Pomorskiemu Ośrodkowi Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA
  • Już pod koniec listopada SKW zaprasza do pomocy potrzebującym- zbiórka środków higienicznych dla podopiecznych ośrodka
  • Zysk ze sprzedaży na kiermaszu bożonarodzeniowym również zostanie przeznaczony na wsparcie działań ośrodka.

Poniżej znajdują się główne zasady funkcjonowania Szkolnego Koła Wolontariatu w naszej szkole: